Component Basics CBVC7-100T-24
Part No.:
CBVC7-100T-24
Manufacturer:
Component Basics
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CBVC7-100T-24.pdf
Description:
CBVC7 Series 100A DC Contactor
Shipping
CBVC7-100T-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Component Basics
Series:
CBVC7
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
100 A
Switching Voltage:
1000VDC - Max
Features:
Sealed - Hermetically
Termination Style:
Stud, Wire Leads
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC