Central Semiconductor Corp CBRSDSH2-40 BK
Part No.:
CBRSDSH2-40 BK
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-SMD, Gull Wing
Datasheet:
CBRSDSH2-40 BK.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 40V 2A 4-SMDIP
Shipping
CBRSDSH2-40 BK Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
4-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
450 mV @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
70 µA @ 40 V
Operating Temperature:
-50°C ~ 125°C (TJ)