KEMET CBR04C120F5GAC
Part No.:
CBR04C120F5GAC
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
CBR04C120F5GAC.pdf
Description:
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0402
Shipping
CBR04C120F5GAC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
CBR-SMD RF C0G
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
12 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)