Mini-Circuits CBP-A1060C+
Part No.:
CBP-A1060C+
Manufacturer:
Mini-Circuits
Category:
RF Filters
Package:
13-SMD Module
Datasheet:
CBP-A1060C+.pdf
Description:
RF FILTER BANDPASS 1.06GHZ 13SMD
Shipping
CBP-A1060C+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mini-Circuits
Series:
CBP-A1060C+
Package/Case:
13-SMD Module
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Frequency:
1.06GHz Center
Bandwidth:
90MHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
Insertion Loss:
2dB
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.750" L x 0.750" W (19.05mm x 19.05mm)
Height (Max):
0.225" (5.71mm)