Mini-Circuits CBP-1023A+
Part No.:
CBP-1023A+
Manufacturer:
Mini-Circuits
Category:
Ceramic Filters
Package:
16-SMD Module
Datasheet:
CBP-1023A+.pdf
Description:
CERAMIC RESONATOR BPF
Shipping
CBP-1023A+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mini-Circuits
Series:
Package/Case:
16-SMD Module
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Frequency:
1.023GHz Center
Impedance:
50Ohm
Bandwidth:
36 MHz
Insertion Loss:
3dB
Filter Type:
Band Pass
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
1.033" L x 0.550" W (26.24mm x 13.97mm)
Height (Max):
0.240" (6.10mm)