Pepperl+Fuchs, Inc. CBB10-30GK60-E0
Part No.:
CBB10-30GK60-E0
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Proximity Sensors
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
CBB10-30GK60-E0.pdf
Description:
CAPACITIVE
Shipping
CBB10-30GK60-E0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Package/Case:
Cylinder, Threaded - M30
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensor Type:
Capacitive
Sensing Distance:
0.394" (10mm)
Output Type:
NPN-NO, 3-Wire
Response Frequency:
Shielding:
Unshielded
Material - Body:
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Supply:
10V ~ 30V
Termination Style:
Cable
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C