CTS-Frequency Controls CB3-3I-40M000000
Part No.:
CB3-3I-40M000000
Datasheet:
CB3-3I-40M000000.pdf
Description:
XTAL OSC XO 40.0000MHZ HCMOS TTL
Shipping
CB3-3I-40M000000 Specifications
Series:
CB3
Frequency:
40 MHz
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
50mA
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)