CTS-Frequency Controls CB3-3I-16M000000
Part No.:
CB3-3I-16M000000
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
CB3-3I-16M000000.pdf
Description:
XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS TTL
Shipping
CB3-3I-16M000000 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
CB3
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
16 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
HCMOS, TTL
Voltage - Supply:
5V
Frequency Stability:
±50ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
25mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)