Panasonic Electric Works CB1-T-M-12V
Part No.:
CB1-T-M-12V
Datasheet:
CB1-T-M-12V.pdf
Description:
CB RELAY HR 1 FORM C 12V
Shipping
CB1-T-M-12V Specifications
Coil Current:
117 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
7 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C