Panasonic Electric Works CB1F-R-12V
Part No.:
CB1F-R-12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CB1F-R-12V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Shipping
CB1F-R-12V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
134 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
7 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Features:
Resistor, Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C