Panasonic Electric Works CB1AVF-D-12V
Part No.:
CB1AVF-D-12V
Datasheet:
CB1AVF-D-12V.pdf
Description:
CB RELAY 1 FORM A 35A 12V
Shipping
CB1AVF-D-12V Specifications
Coil Current:
117 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
35 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
7 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Diode, Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C