Panasonic Electric Works CB1AVF-24V
Part No.:
CB1AVF-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CB1AVF-24V.pdf
Description:
CB RELAY 1 FORM A 35A 24V
Shipping
CB1AVF-24V Specifications
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CB
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
15 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Must Operate Voltage:
14 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Features:
Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C