Panasonic Electric Works CB1A-R-M-24V
Part No.:
CB1A-R-M-24V
Datasheet:
CB1A-R-M-24V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 24V
Shipping
CB1A-R-M-24V Specifications
Coil Current:
84 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Must Operate Voltage:
14 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C