Panasonic Electric Works CB1AH-T-P-12V
Part No.:
CB1AH-T-P-12V
Datasheet:
CB1AH-T-P-12V.pdf
Description:
CB RELAY HR 1 FORM A 12V
Shipping
CB1AH-T-P-12V Specifications
Coil Current:
117 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
7 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C