Panasonic Electric Works CB1AH-M-24V
Part No.:
CB1AH-M-24V
Datasheet:
CB1AH-M-24V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 70A 24V
Shipping
CB1AH-M-24V Specifications
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Must Operate Voltage:
14 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250"/0.375"
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C