Panasonic Electric Works CB1AHF-R-24V
Part No.:
CB1AHF-R-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CB1AHF-R-24V.pdf
Description:
CB AUTOMOTIVE RELAY
Shipping
CB1AHF-R-24V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
67 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
70 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
14 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
15 ms
Features:
Resistor, Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C