Panasonic Electric Works CB1AH-D-24V
Part No.:
CB1AH-D-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CB1AH-D-24V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE 70A
Shipping
CB1AH-D-24V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
28VDC - Nom
Must Operate Voltage:
14 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
Features:
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C