Panasonic Electric Works CB1AF-T-24V
Part No.:
CB1AF-T-24V
Datasheet:
CB1AF-T-24V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 24V
Shipping
CB1AF-T-24V Specifications
Coil Current:
75 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
14 VDC
Must Release Voltage:
2.4 VDC
Features:
Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C