Panasonic Electric Works CB1AF-R-M-12V
Part No.:
CB1AF-R-M-12V
Datasheet:
CB1AF-R-M-12V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
CB1AF-R-M-12V Specifications
Coil Current:
134 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
7 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Features:
Resistor, Sealed - Flux Protection
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C