Panasonic Electric Works CB1A-D-SM-12V
Part No.:
CB1A-D-SM-12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CB1A-D-SM-12V.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V
Shipping
CB1A-D-SM-12V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
117 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
40 A
Switching Voltage:
14VDC - Nom
Must Operate Voltage:
7 VDC
Must Release Voltage:
1.2 VDC
Operate Time:
15 ms
Release Time:
Features:
Diode, Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C