Lighthorse Technologies, Inc CB1.37-2IPX-8.5IN
Part No.:
CB1.37-2IPX-8.5IN
Manufacturer:
Lighthorse Technologies, Inc
Category:
Coaxial Cables (RF)
Package:
Datasheet:
CB1.37-2IPX-8.5IN.pdf
Description:
COAX CBL U.FL MHF1 TO U.FL MHF1
Shipping
CB1.37-2IPX-8.5IN Specifications
Manufacturer:
Lighthorse Technologies, Inc
Series:
MHF® I
Active
Style:
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 to U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
1st Connector:
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Plug, Right Angle
1st Contact Gender:
Female
1st Connector Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
1st Connector Mounting Feature:
2nd Connector:
2nd Contact Gender:
Female
2nd Connector Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
2nd Connector Mounting Feature:
Length:
8.500" (215.90mm)
Cable Type:
1.37mm OD Coaxial Cable
Cable Impedance:
50 Ohms
Connector Impedance:
Overall Impedance:
50 Ohms
Frequency - Max:
9 GHz
Color:
Blue
Features:
Shielded
Operating Temperature:
-40°C ~ 90°C