Hartland Controls/Littelfuse CAP-80/7.5/440
Part No.:
CAP-80/7.5/440
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Category:
Capacitor Networks, Arrays
Package:
Datasheet:
CAP-80/7.5/440.pdf
Description:
CAP FILM 80UF/7.5UF 370-440V OVL
Shipping
CAP-80/7.5/440 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Series:
HCK, Dual Motor Run
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Capacitance:
7.5µF, 80µF
Tolerance:
±3%
Voltage - Rated:
440 V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors:
2
Circuit Type:
Temperature Coefficient:
Ratings:
Mounting Type:
Chassis Mount
Package / Case:
Radial, Can - QC Terminals
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
5.390" L x 2.460" W (136.91mm x 62.48mm)
Height - Seated (Max):
2.460" (62.48mm)