Hartland Controls/Littelfuse CAP-30/440
Part No.:
CAP-30/440
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
CAP-30/440.pdf
Description:
CAP ALUM 30UF 3% 440V QC CHAS MT
Shipping
CAP-30/440 Specifications
Manufacturer:
Hartland Controls/Littelfuse
Package/Case:
Series:
HCK, Motor Run
Packaging:
Box
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Capacitance:
30 µF
Tolerance:
±3%
Voltage - Rated:
440 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
60000 Hrs @ 70°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
HVAC
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
3.820" L x 2.900" W (97.03mm x 73.66mm)
Height - Seated (Max):
2.900" (73.66mm)