Selco Products CAP-120-428
Part No.:
CAP-120-428
Manufacturer:
Selco Products
Category:
Thermostats - Mechanical
Package:
Module
Datasheet:
CAP-120-428.pdf
Description:
BULB AND CAPILLARY THERMOSTAT
Shipping
CAP-120-428 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Selco Products
Series:
CAP
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NC
Switching Temperature:
428°F (220°C)
Reset Temperature:
Current Rating - AC:
2.9A (240V), 5A (120V), 20A (120V), 20A (240V)
Current Rating - DC:
Tolerance:
±46°F (±8°C)