Wolfspeed, Inc. CAB450M12XM3
Part No.:
CAB450M12XM3
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
CAB450M12XM3.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 450A MODULE
Shipping
CAB450M12XM3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
450A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.7mOhm @ 450A, 15V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.6V @ 132mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1330nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
38000pF @ 800V
Power - Max:
850W
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)