Renesas Electronics Corporation CA3083M96
Part No.:
CA3083M96
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
Bipolar Transistor Arrays
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
CA3083M96.pdf
Description:
TRANS 5NPN 15V 100MA 16-SOIC
Shipping
CA3083M96 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Transistor Type:
5 NPN
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
15V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
700mV @ 5mA, 50mA
Current - Collector Cutoff (Max):
10µA
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
40 @ 50mA, 3V
Power - Max:
500mW
Frequency - Transition:
450MHz
Operating Temperature:
150°C (TJ)