Panasonic Electric Works CA1R-DC12V-N
Part No.:
CA1R-DC12V-N
Datasheet:
CA1R-DC12V-N.pdf
Description:
CA AUTOMOTIVE RELAY
Shipping
CA1R-DC12V-N Specifications
Packaging:
Tray
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
15VDC - Max
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
0.6 VDC
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C