Panasonic Electric Works CA1B-12V-A-5
Part No.:
CA1B-12V-A-5
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CA1B-12V-A-5.pdf
Description:
CA AUTOMOTIVE RELAY
Shipping
CA1B-12V-A-5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CA
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
150 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current):
20 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
0.6 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Sealed - Fully
Mounting Type:
Chassis Mount
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C