Panasonic Electric Works CA1AR-12V-C-5
Part No.:
CA1AR-12V-C-5
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
CA1AR-12V-C-5.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Shipping
CA1AR-12V-C-5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Series:
CA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
160.9 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
0.6 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Resistor, Sealed - Fully
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C