Visual Communications Company - VCC C91-BCG24H-NGO
Part No.:
C91-BCG24H-NGO
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
C91-BCG24H-NGO.pdf
Description:
PMI 1-23-17 GREEN
Shipping
C91-BCG24H-NGO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
90
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Diffused
Ratings:
Vf (Typ), If (Max)
Voltage:
24V
Current:
17mA
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.29" (7.37mm)
Lens Size:
8.50mm Dia