Focus LCDs C81B-BW-XW63
Part No.:
C81B-BW-XW63
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
C81B-BW-XW63.pdf
Description:
8X1 STN BLUE CHARACTER LCD
Shipping
C81B-BW-XW63 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Focus LCDs
Series:
C81B
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Number of Characters:
8.0
Display Format:
8 x 1
Character Format:
5 x 8 Dots
Display Type:
STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:
Transmissive
Character Size:
7.10mm H x 3.40mm W
Outline L x W x H:
53.00mm x 23.00mm x 6.30mm
Viewing Area:
35.00mm L x 12.60mm W
Backlight:
LED - White
Voltage - Supply:
3.3V
Dot Size:
0.60mm W x 0.80mm H
Interface:
Parallel
Controller Type:
ST7066
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C