Sensata-Crydom C53TP25C
Part No.:
C53TP25C
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Module
Datasheet:
C53TP25C.pdf
Description:
SSR RELAY 3PST-NO 25A 48-530V
Shipping
C53TP25C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
53TP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
3PST-NO (3 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
180 ~ 280VAC
Voltage - Load:
48 V ~ 530 V
Load Current:
25 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C