Vishay Sfernice C52TF68R0JB
Part No.:
C52TF68R0JB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
C52TF68R0JB.pdf
Description:
RES POWER WW LUGS
Shipping
C52TF68R0JB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Series:
C52T
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
68 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
900W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 450°C
Features:
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
2.126" Dia x 14.252" L (54.00mm x 362.00mm)