Focus LCDs C402A-BW-LW65
Part No.:
C402A-BW-LW65
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
C402A-BW-LW65.pdf
Description:
40X2 STN BLUE CHARACTER LCD
Shipping
C402A-BW-LW65 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Focus LCDs
Series:
C402A
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Number of Characters:
80.0
Display Format:
40 x 2
Character Format:
5 x 7 Dots
Display Type:
STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:
Transmissive
Character Size:
5.55mm H x 3.20mm W
Outline L x W x H:
182.00mm x 33.50mm x 13.50mm
Viewing Area:
152.50mm L x 16.50mm W
Backlight:
LED - White
Voltage - Supply:
5V
Dot Size:
0.60mm W x 0.65mm H
Interface:
Parallel
Controller Type:
ST7066U
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C