Powerex Inc. C380MX500
Part No.:
C380MX500
Manufacturer:
Powerex Inc.
Category:
SCRs
Package:
TO-200AB, A-PUK
Datasheet:
C380MX500.pdf
Description:
SCR 600V 500A PRESS-PAK
Shipping
C380MX500 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Powerex Inc.
Series:
Package/Case:
TO-200AB, A-PUK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
3 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
2.85 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
310 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
500 A
Current - Hold (Ih) (Max):
Current - Off State (Max):
20 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
5000A, 5500A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C