KEMET C330C105K5R5TA
Part No.:
C330C105K5R5TA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
C330C105K5R5TA.pdf
Description:
CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
Shipping
C330C105K5R5TA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Comm X7R
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)