KEMET C317C331K5R5TA9170
Part No.:
C317C331K5R5TA9170
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
C317C331K5R5TA9170.pdf
Description:
CAP CER 330.PF 50.0V
Shipping
C317C331K5R5TA9170 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Series:
GoldMax 300 Auto X7R
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
330 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)