Eaton - Electronics Division C308F-V-40MA-TR1
Part No.:
C308F-V-40MA-TR1
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet:
C308F-V-40MA-TR1.pdf
Description:
FUSE CERAMIC 40MA 250VAC/VDC
Shipping
C308F-V-40MA-TR1 Specifications
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
C308F
Package / Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):
40mA
Voltage Rating - AC:
250 VAC
Voltage Rating - DC:
250 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Hazardous Locations
Features:
Intrinsically Safe
Class:
Approval Agency:
cURus
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
4kA
Size / Dimension:
0.124" Dia x 0.343" L (3.14mm x 8.70mm)