Ohmite C300K8R0-B
Part No.:
C300K8R0-B
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
C300K8R0-B.pdf
Description:
300W CORRIB RES 10% BULK PACK
Shipping
C300K8R0-B Specifications
Series:
C300
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Resistance:
8 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
300W
Composition:
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Size / Dimension:
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)