Ohmite C300K1R75
Part No.:
C300K1R75
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
C300K1R75.pdf
Description:
300W 1.75 OHMS VIT CORRIB 10%
Shipping
C300K1R75 Specifications
Series:
C300
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Resistance:
1.75 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
300W
Composition:
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Size / Dimension:
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)