Ohmite C300K12R
Part No.:
C300K12R
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
C300K12R.pdf
Description:
RES CHAS MNT 12 OHM 10% 300W
Shipping
C300K12R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
Corrib®280
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
300W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 400°C
Features:
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.125" Dia x 8.500" L (28.58mm x 215.90mm)