Ohmite C247-175-4AE
Part No.:
C247-175-4AE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
C247-175-4AE.pdf
Description:
175mm Lg Blk Anodized Heatsink
Shipping
C247-175-4AE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-247
Attachment Method:
4 Clips and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
6.890" (175.00mm)
Width:
1.500" (38.10mm)
Diameter:
Fin Height:
0.710" (18.03mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
5.0W @ 60°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
6°C/W @ 350 LFM