Eaton Electrical C22-PVT45P-K11
Part No.:
C22-PVT45P-K11
Manufacturer:
Eaton Electrical
Category:
Emergency Stop (E-Stop) Switches
Package:
Datasheet:
C22-PVT45P-K11.pdf
Description:
E-STOP TWIST-RELEASE, 45MM, 1NO/
Shipping
C22-PVT45P-K11 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton Electrical
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount, Front
Reset Operation:
Twist
Circuit:
DPST-NO/NC
Switch Function:
On-Off, Off-On
Features:
Current Rating (Amps):
Voltage Rating - AC:
110 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.50mm Dia
Termination Style:
Screw Terminal
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-25°C ~ 70°C