Focus LCDs C204A-FTW-LW65
Part No.:
C204A-FTW-LW65
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
C204A-FTW-LW65.pdf
Description:
20X4 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Shipping
C204A-FTW-LW65 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Focus LCDs
Series:
C204A
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Number of Characters:
80.0
Display Format:
20 x 4
Character Format:
5 x 7 Dots
Display Type:
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display Mode:
Transflective
Character Size:
9.22mm H x 4.84mm W
Outline L x W x H:
98.00mm x 60.00mm x 13.50mm
Viewing Area:
76.00mm L x 25.20mm W
Backlight:
LED - White
Voltage - Supply:
5V
Dot Size:
0.60mm W x 0.65mm H
Interface:
Parallel
Controller Type:
ST7066U
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C