Focus LCDs C202B-KG-LW65
Part No.:
C202B-KG-LW65
Manufacturer:
Focus LCDs
Category:
LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
C202B-KG-LW65.pdf
Description:
20X2 FSTN BLACK CHARACTER LCD
Shipping
C202B-KG-LW65 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Focus LCDs
Series:
C202B-K
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Number of Characters:
40.0
Display Format:
20 x 2
Character Format:
5 x 7 Dots
Display Type:
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Display Mode:
Transmissive
Character Size:
5.55mm H x 3.20mm W
Outline L x W x H:
116.00mm x 37.00mm x 14.00mm
Viewing Area:
83.00mm L x 18.60mm W
Backlight:
LED - Yellow
Voltage - Supply:
5V
Dot Size:
0.60mm W x 0.65mm H
Interface:
Parallel
Controller Type:
RW1063
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C