TDK Corporation C2012X7R1A475K125AC
Part No.:
C2012X7R1A475K125AC
Datasheet:
C2012X7R1A475K125AC.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805
Shipping
C2012X7R1A475K125AC Specifications
Product Status:
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Low ESL
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)