L-com C19LN515P-15-10F
Part No.:
C19LN515P-15-10F
Manufacturer:
L-com
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
C19LN515P-15-10F.pdf
Description:
IEC LOCK C19 TO NEMA 5-15P, 15A,
Shipping
C19LN515P-15-10F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
L-com
Series:
C19
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
NEMA 5-15P
2nd Connector:
IEC 320-C19
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
14 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:
Approved Countries:
Color:
Black
Voltage Rating:
125V
Current Rating (Amps):
15A