L-com C19LC20-20-10F
Part No.:
C19LC20-20-10F
Manufacturer:
L-com
Category:
Power, Line Cables and Extension Cords
Package:
Datasheet:
C19LC20-20-10F.pdf
Description:
IEC LOCK C19 TO C20, 20A, 250V,
Shipping
C19LC20-20-10F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
L-com
Series:
C19
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Style:
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
1st Connector:
IEC 320-C20
2nd Connector:
IEC 320-C19
Number of Conductors:
3
Cord Type:
SJT
Wire Gauge:
12 AWG
Shielding:
Unshielded
Length:
10.00' (3.05m)
Approval Agency Marking:
Approved Countries:
Color:
Black
Voltage Rating:
250V
Current Rating (Amps):
20A