Ohmite C190K1R5
Part No.:
C190K1R5
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Datasheet:
C190K1R5.pdf
Description:
190w 1.5 Ohms Vit Corrib
Shipping
C190K1R5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
C190
Package/Case:
Radial, 3 Lead, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
1.5 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
190W
Composition:
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.000" Dia x 6.000" L (25.40mm x 152.40mm)