TDK Corporation C1608X5R1E225K080AB
Part No.:
C1608X5R1E225K080AB
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
C1608X5R1E225K080AB.pdf
Description:
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0603
Shipping
C1608X5R1E225K080AB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Low ESL
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)